حمل و نقل در کشور گرجستان

حمل و نقل در گرجستان :

برای رفت و آمد بین شهرها ، میتوانید از قطار و همچنین ون هایی  با اسم marshurtka استفاده کنید .

قطار : کلیه شهرهای بزرگ گرجستان به راه آهن سراسری متصل هستند ، که لازم است برای کسب اطلاعات بیشتر به شرکت قطارهای گرجستان مراجعه فرمایید.

قطار سریع السیر : قطار سریع السیر از تفلیس به باتومی (مقصد گردشگری دریایی) دایر است . و این قطار در ایستگاه شهرهای گوری ، زستافونی ، کوتایسی و کوبولتی توقف میکند.

پروازهای داخلی :
برای پرواز داخلی در میان شهرهای گرجستان فقط دو پرواز در گرجستان وجود دارد که توسط خطوط هوائی گرجستان (ایرزنا) انجام میشود .

فاصله دو شهر مهم :
فاصله از تفلیس تا باتومی تقریبا ۶ ساعت  و از تفلیس به کوتایسی تقریبا ۳ ساعت است . از تمام شهرهای گرجستان ، اتوبوس ، قطار و خودروی اجاره ای برای عزیمت  وجود دارد .

خودروی کرایه بدون راننده :
در همه شهرهای گرجستان خودرو کرایه ای بدون راننده وجود دارد . مدارک لازم برای کرایه خودرو ، گواهینامه معتبر بین المللی و مقداری پول به عنوان و دیعه لازم است.

پول مجاز برای مسافر:
توجه داشته باشید که پول مجاز برای مسافر که میتواند باخود به کشور گرجستان ببرید ، ۳۰ هزار لاری گرجستان (حدود ۱۰ هزار دلار ) است و ورود بیشتر از این مقدار به شرط ارائه مجوزهای لازم و یا معرفی منشا پول از مبدا به مقصد میباشد . علامت لاری در زبان علامات واختصارات ارزی GEL است و هر لاری برابر با ۱۰۰ تتری که پول خرد گرجی ها محسوب میشود .

سفر زمینی به گرجستان :
سفر زمینی به گرجستان از سه طریق انجام میشود که عبارت است از :

از طریق ترکیه :
بعد از خروج از مرز بازرگان که تا تفلیس ۷۰۰ کیلومتر فاصله دارد ، به سمت گرجستان حرکت میکنید که میتوان از یکی از سه مرز ورودی استفاده کرد . مرز واله به تفلیس ، سارپی به باتومی و پوسوف به آخلسیخه .
برای سفر با وسیله شخصی به ترکیه بیمه کردن وسیله نقلیه توسط یکی از شرکتهای ترکیه ای الزامی میباشد که شعب چند شرکت بیمه در شهر مرزی ماکو در ایران فعال است.

از طریق آذربایجان :
مسافران از مرز زمینی بیله سوار و یا آستارا وارد آذربایجان شده و پس از عبور از جاده های این کشور از طریق مرز زمینی « تسیتل خیدی یا همان پل قرمز » وارد کشور گرجستان میشوند . این مسیر به دلیل کوهستانی نبودن و مسافت کمتر مناسب ولی به جهت استاندارد نبودن و خرابی جاده نامناسب میباشد.

ودر آخر مسیر ارمنستان :
مسافران از طریق مرز جلفا یا نودوز میتوانند وارد ارمنستان شده و بعد از عبور از جاده های کوهستانی ، از طریق مرز ساداخلو وارد کشور گرجستان شوند که این مسیر هم به دلیل کوهستانی و استاندارد نبودنش نامناسب است اما مسافت کمی دارد .

بالا