معرفی کشور گرجستان(Georgia,საქართველო)

از دره های سرسبز گرفته تا کلیساهای قدیمی وبرج های نگهبانی در مناطق کوهستانی دیدنی، گرجستان(Georgia,საქართველო) یکی از زیباترین کشورهای روی زمین وبوم نقاشی برای گردشگران،اسب سواران، دوچرخه سواران، اسکی بازان ومسافران از هر جای دنیا می باشد. مردمان این سرزمین بافرهنگ، جسوروشجاع وافتخارآفرین بوده اند. این کشور زادگاه شراب می باشد وبا توجه به اینکه قدمت شراب انداختن در این سرزمین قدمتی 8000 ساله دارد انگور برای مردمان این کشور مقدس و بااهمیت است.  فرارانی نعمت و خوشرویی مردمانش دلیلی برای زندگی در این کشور است.

تاریخ عمیقا پیچیده این کشور برای آن میراث فوق العاده شگفت انگیزی از معماری و هنر به ارمغان آورده است. از شهرهای غار گرفته تا کلیساها و نقاشی های بی نظیر پیرعثمانی(Pirosmani).

پایتخت این کشور، شهر تفلیس(Tbilisi) هنوز هم یکی از قدیمی ترین چهارراه های اوراسیایی می باشد. اما بیشترین پیشرفت این کشور در قرن 21 بوده است. ساختمان های جدید معاصر، میزان جرم وجنایت کم وامکانات رو به بهبود برای بازدیدکنندگان، این کشور را در مسیر رشد قرار داده است.

پیش از دو دهه اخیر و قبل از استقلال گرجستان از جمهوری شوری سابق درگیر جنگ، بی ثباتی وفساد بوده است.

 

مردم این کشور آن را بنام دیگری می خوانند

درون کشور گرجستان مردم آن را ساکارتولو(საქართველო) می نامند. نام اصلی این کشور در زبان انگلیسی مشخص نیست. یکی از تئوری ها مربوط به زمان قرون وسطی می باشد.زمانی که شرکت کنندگان در جنگ های صلیبی سرزمین مقدس را تصاحب کردند. در آن زمان این کشور بخشی از امپراطوری پارس ها بود که آن را “گورج(Gurj)” می نامیدند. آن ها هوادرا گیورگی(ST.George) مقدس بودند. این تئوری براین باور است که شرکت کنندگان در این جنگ های صلیبی با ربط دادن این موضوع نام این کشور را گرجستان(Georgia) نامیدند. در میدان مرکزی شهر تفلیس یک مجسمه طلایی که تندیس یک آدم مقدس بنام گیورگی(George) که اژدهای حاکم وغالب را بقتل می رساند می باشد.

میدان آزادی تفلیس - Georg Square in Tbilisi
میدان آزادی تفلیس – Georg Square in Tbilisi

 

گفتار مردم گرجستان

الفبای زبان گرجی- GeorgiaAlphabet-ქართულ ანბანი
الفبای زبان گرجی- GeorgiaAlphabet-ქართულ ანბანი

مردم کشور زیبای گرجستان به زبانی صحبت می کنند که در هیچ جای دیگر همانند آن را نشنیده اید. این زبان برخلاف زبان دیگرمناطق جهان وابسته به زبان باستانی این کشور می باشد. زبان این کشور دارای صداهای نادر وکمیابی است که هیچ بازدیدکننده ای قبلا آنها را در هیچ جای دنیا نشنیده است. برخی صامت ها در این زبان از پشت حلق بصورت پف ناگهانی هوا تلفظ می شوند.

الفبای گرجی 33 حرف دارد که ترتیب آنها براساس ترتیب زبان آرامی(Aramaic) از زمان عیسی مسیح(ع) استوار است. برای کسانی که تاکنون الفبای این کشور را ندیده اند حروف بسیار شبیه به هم بنظر می رسند. نحوه نوشتن ک+گ(გ) با کمی تغییر در قلاب آن می تواند به حرف “و” (ვ)یا “پ” (პ) تبدیل گردد. نوشتار گرج ها بسیار زیباست و شامل بی شمار چرخش و پیچ وتاب.

 

عمو جو (Joe) کجاست؟

Josef Stalin-SalamGorjestan- جوزف استالین
Josef Stalin-SalamGorjestan-
جوزف استالین

بازار فروش اشیاء ارزان قیمت در تفلیس عکس هایی از جوزف استالین را می فروشند. به هر مغازه ای که در این بازارها سر بزنید بلاشک شما را نیز ترغیب به جستجوی شئ ای در میان خرت پرت ها می کند. باوجود گذشت 60 سال از مرگ استالین هنوز هم یک مغازه برای پرتره های جوزف استالین که حاکم جماهیرشوری و زاده گرجستان بود وجود دارد.

جوزف استالین به عنوان پسر مشهور گرجستان نامیده می شود و به همین دلیل رفتارها در اینجا به سمت “عمو جو” پیچیده است. بعد از استقلال گرجستان بسیاری از تندیس های استالین را از بین بردند اما هم اکنون در چندین میدان تندیس او را مشاهده خواهید کرد.برخی از گرجی های مسن از او بعنوان رهبر قوی که توانست هیتلر را شکست دهد یاد می کنند وبه اینکه او زاده گرجستان است و توانسته تاثیر مهمی در تاریخ جهان داشته باشد افتخار می کنند. اما برخی دیگر او را به عنوان یک ستمگر که مسئول پاکسازی بی رحمانه مردم خود بوده است یاد می کنند.

 

کوه های بلند

بنظر شما بلندترین کوه در اروپا کدام است؟ آلپ؟ خیر. کوه های قفقاز که مرز بین گرجستان و روسیه است بلندترین کوه اروپا می باشند. زمانیکه بلندترین قله در روسیه واقع بود گرجستان مدعی شد که دومین قله بلند شکارا(Shkara) با 5193متر ارتفاع می باشد.این کوه های دیدنی، با جاده های پرپیچ وخم ووحشتناک و روستاهایی که در زمستان راه آن ها بسته می شود همانند افسانه می باشد. همین جا است که زئوس پرومتئوس را بزنجیر کشید و عقاب ها جگر او را می خوردند. در اساطیر یونان این کوه ها ستون های نگهدارنده جهان می باشند. امروزه این کوه ها مقصد کوهنوردان، گردشگران یا اسکی بازانی است که بدنبال ماجراجویی می گردند.

 

رویای یک معمار

ساختمان جدید پارلمان گرجستان

طرحی نه به سلیقه همه

ساختمان پارلمان گرجستان- Parliament Building In Georgia-SalamGorjestan
ساختمان پارلمان گرجستان-
Parliament Building In Georgia-SalamGorjestan

در گرجستان چندین معماری عصر-فضای شگفت انگیز وجود دارد. ساختمان پارلمان جدید یک حباب شیشه ای و بتونی بزرگ که شبیه چشم قوباغه است می باشد. این ساختمان نماد شفافیت دموکراتیک می باشد. با این وجود هنوز بسیاری از جاده هاو زیرساخت های این کشور به حالت بد خود باقی مانده اند. رئیس جمهور میخائیل ساکاشویلی بر پروژه های پرزرق وبرق برای جذب سرمایه گذاران خارجی و سیاستمداران تاکید دارد.